Slovenské haluškySlovenské halušky - jsou gurmánský pojem spojený se slovenskou kuchyní. Jejich postup přípravy se na v této zemi dědil z generace na generaci. To je také důvod, proč se zde setkáváme v různých lokalitách s odlišnou recepturou pokrmu. Někde je připravují z mouky (jako naše noky), jinde převažuje kombinace nejčastěji polohrubé mouky a syrových brambor v poměru 1 : 3 až 1 : 1 hmot. Na potulkách Slovenskem můžeme narazit i na jejich kynutou variantu nebo smažené halušky z krupice. Tento tradiční pokrm vycházel z místně dostupných surovin - na jihu byly vařeny z mouky a v horských oblastech nebo tam, kde byla mouka drahá bylo těsto nastaveno brambory. Pro mně se pokrm "slovenské halušky" spojuje výhradně s brynzou. Pokud jsou podávány se zelím jsou to pro mně již střapačky, podávají-li se s houbami, koprem, kousky uzeného dostávají se do kategorie nočků.
Slovenské halušky ze syrových brambor
(Bábinčiny výpisky receptů, Kyjov, Jižní Morava, 1955, slovenská kuchyně)
Suroviny: 500 g syrových brambor1 vařený bramborpolohrubá mouka podle potřeby1 lžíce škrobové moučkysůlbrynzaslanina nebo špek
Postup přípravy:Brambory nastrouháme na nejjemnějším struhadle, přidáme vařený strouhaný brambor, škrob, mouku a vypracujeme těsto hustší konzistence. Lžičkou nebo nožem tvoříme halušky, které vaříme v osolené vodě asi 8 - 10 minut. Scedíme, ješčtěb v sítku přelijeme horkou vodou, přidáme brynzu a osmažený špek a nebo slaninu.
Halušky s brynzou
(Zdenka Bacúšanová: "Chatař a chalupář", číslo 10, str 42, 1996, slovenská kuchyně a maďarská kuchyně)
Suroviny:750 g syrových brambor250 g hladké mouky nebo 1 : 1 hladká s polohrubousůl250 g brynzy100 g slaniny nebo domácího špeku
Postup přípravy:Brambory nastrouháme na jemném struhadle jako na bramborák, přidáme sůl, mouku a zamícháme. Těsto protlačíme přes síto na halušky nebo nasekáme na prkýnku a shazujeme do vroucí osolené vody. Můžeme je vykrajovat lžičkou namočenou ve vroucí vodě, nebo je odkrajovat nožem z prkénka, případně je protlačovat do vroucí vody skrze speciální haluškové síto. Vaříme asi 4-5 minut, tj. až halušky vyplavou na povrch vody - to jsou již uvařené. Buď je scedíme a propláchneme studenou vodou, abychom je zbavili slizkosti, nebo je vytahujeme dírovanou vařečkou případně naběračkou. V teplé míse, případně rovnou v hrnci, je dobře promícháme s brynzou, která se na horkých haluškách rozpustí. Na talířích je ještě sypeme rozškvařenou, na kostičky nakrájenou, slaninou nebo dle chuti čerstvou petrželkou. Místo brynzy můžeme použít i netučný tvaroh a kořenit koprem ("Halušky s tvarohem a koprem"). Brynza je u nás někdy již k sehnání i ve velmi malých obchůdcích od soukromých dodavatelů pěstujících ovce.
Našel jsem ještě jeden osvědčený a trochu vylepšený recept v pozůstalosti naší kyjovské bábinky, který navíc obsahuje škrobovou moučku a vařený brambor.
Odkaz na další recept v DDK
Slovenské brynzové halušky
nahoru
Na obsah kapitolyHOME