Co je CREME BRULÉE ?

HISTORIE
Creme bruleé - slavný a klasický "Creme Brulée" je francouzský výraz znamenající v překladu "opálený krém" (Burnt Cream). Jde o vychlazený vaječný krém pokrytý cukrovou polevou neboli glazé, která je připravena krátkým ožehnutím - zkaramelizována. Tento jednoduchý vaječný krém, je vařen na vodní lázni a pak ochlazen v lednici. Na vychlazený povrch krému v zapékací misce (nebo ve více žáruvzdorných formičkách) je nasypána tenká vrstvička cukru, který je následně zkaramelizován ožehnutím plamenem malého plynového hořáčku, nebo pod rozehřátým grilem. Téměř v okamžiku se má vytvořit na vaječném krému křehký karamelový příkrov.
Klasický vaječný krém tím získá delikátní chuť a navíc vzhledově zajímavě kontrastuje hebký a měkký nažloutlý krém s tvrdým a křehkým tmavohnědým karamelovým příkrovem. V tradičním klasickém receptu se do vaječného krému nepřidávají žádné příchutě, ale mnoho dnešních receptů využívá přídavek nádherné vůně vanilkové esence, mnohdy také chutí likérů, ovoce apod.
Španělé tento dezert již od 18. století nazývají "crema cartalana", Angličané zase odvozují jeho původ už ze 17. století. Přesto koncem 19. století se vžil všude pro tento krém francouzský název "Creme Brulée", který navozuje dojem jakoby šlo o dezert původu francouzského.
POZNÁMKY K ZÁKLADNÍM SUROVINÁM
Základními složkami klasického páleného dezertu jsou: smetana, žloutky a cukr. V novějších receptech je přidávány vždy vanilka a navíc další (ostatní) ingredience:

Smetana
V obchodech v Západní Evropě a Severní Americe lze koupit několik druhů smetany s různým obsahem tuku: tzv. smetanu "half-&-half" ("půl na půl", 10,5 % tuku); lehkou neboli "light" smetanu (18 %); šlehačku (30 %). Šlehačkou je také nazývána tzv. "těžká šlehačka" ("heavy whipping cream") s 36 % tuku a je možno koupit ještě vydatnější smetanu tzv. "double cream" s 48 % tuku. Mnozí výrobci se pokoušejí vyrobit šlehačku s ještě vyšším obsahem tuku (40% tuku), která je údajně pro ně ekonomičtější a je již dostupná ve speciálních obchodech. Na klasický Creme Brulée se nejčastěji používá šlehačka s obsahem 36 % tuku. V případě, kde do v receptu přidáváme další velmi vydatné ingredience, jako je např. čokoláda, pro rovnováhu chutí a snížení enorní vydatnosti použijeme raději "light" smetanu s 18% tuku. V řadě předpisů je používána běžně "light" smetana, nebo směs šlehačky a s mlékem nebo "půl na půl" aniž to má vliv na chutnost krému.
U nás budeme používat v receptech pro klasické Creme Brulée tzv. "smetanu na šlehání" v modrém kelímku s obsahem tuku 31 %.

Žloutky
Pro přípravu vaječného krému použijeme vždy čerstvá a velká vajíčka "třídy A". Když nemáme vajíčka od souseda se slepičkami je nutno si při koupi v obchodě všimnout data expedice vajec na kartonu. Po příchodu domů je uložíme do lednice. U ochlazených vajec vyjmutých z lednice se dá také lépe oddělovat žloutek od bílku; žloutek je viskoznější - tj. pevnější. Všeobecně se používá 8 žloutků na 2 šálky šlehačky a tento klasický krém Brulée je opravdu dobrý, ale velmi vydatný a bohatý zejména na na tuk a pak cholesterol ze žloutků. Počet žloutků můžeme snížit z 8 na 4 nebo můžeme dát jen polovinu žloutků (4) a současně i s bílkem tj. celá vejce.
Stručně řečeno: Vrazíme tam poloviční počet žloutků, ale i s bílky). Na rozdíl od jiných pečených dezertů, vaječné krémy tohoto typu jsou k tomuto zásahu velmi shovívavé. U tzv. "light" receptů se místo vajec používá jejich vegetariánských náhrad.

Cukr
Když cukr tavíme plamenem nebo žárem grilu přeměňuje se rychle na karamel, který se pak po ochlazení stává křehounkým. Cukr je v Západní Evropě a Severní Americe dnes k dispozici v mnoha formách: granulovaný a stolní kostkový různé velikosti, krystalový, práškový, pískový, světle hnědý nebo tmavě hnědý krystalový v kombinaci s melasou a také surový nerafinovaný cukr. Pro přípravu dezertu lze prakticky použít každý cukr, který je v sypké formě čili ten, který je po ruce. Nejvhodnější je světle hnědý jemně granulovaný cukr, který však musí být přesušen. U nás dostaneme koupit v některých supermarketech a lepších prodejnách "hnědý třtinový cukr". Podle mých zkušeností se musí poměrně dost shánět. Dalším favoritem je běžný pískový cukr, se kterým je možno dosáhnout také výborných výsledků.

Vanilkové lusky, vanilkový extrakt
Vanilkové lusky obsahují tenká semínka, která po zdlouhavé době sušení jsou zdrojem nádherné vůně. Vanilinový extrakt (extrakt z vanilkových lusků) je také častá forma použití vanilky v cukrářství a i pro dezert Creme Brulée. Musíme použít opravdu pravý extrakt z vanilkových lusků a nikoliv jen imitaci jeho vůně tj. syntetický produkt. Pro přípravu špičkového krému musíme použít také velmi kvalitních surovin. Pokud přidáváme do dezertu vanilku, tak použijeme raději přímo vanilkový lusk. Po krátké extrakci v horké vařící smetaně je nutno pak vanilkový lusk vyjmout, malým nožíkem jej otevřít a silně aromatická semínka vrátit zpět do smetany tj. pak do krému. Vůně pravé vanilky je nedostižná, protože je výsledkem přirozené rovnováhy mezi vanilinem a malými kvanty dalších aromatických látek v ní obsažených.
V řadě dnešních předpisů se používá přídavek komerčně dostupného (opět někde) pravého vanilkového extraktu, který se přidává přímo až zahušťovaného vaječného krému. Z vanilinových extraktů je nejlepší "Bourbon Pure Vanilla Extract" z Madagaskaru, který má mimořádně aromatickou vůní a je dostupný ve většině specializovaných obchodech v Evropě a USA. U nás je k dostání tzv. cukrářské aroma - "Vanilka" dodávané sdružením SIGa Zlín (obsah lahvičky 20 ml). Je složeno z lihu rafinovaného jemného, arovanilinu a pitné vody. Výrobek, který by byl přímo extrahován z vanilkových lusků, zřejmě u nás nenajdeme a poněvadž z obchodu vymizely i vanilkové lusky (obchodníci rozhodli za nás, že prý jsou drahé !), tak to máme opravdu těžké.

Ostatní
V novějších receptech se často používá k aromatizaci a ochucení přídavek likérů (kakaový likér aj.), sladkých bílých a červených vín (Muscat, Marsala), dalších koření (kurkuma, kardamon, bobkový list, anýz aj.), voňavých kůr (skořice, citrónová, pomerančová) a na ozdobu a nebo i jako náplň do krému čerstvé, sušené a kandované ovoce, oříšky aj.

POZNÁMKY K POSTUPU PŘÍPRAVY
Přípravu krému je možno popsat těmito kroky:

1. krok - Ohřev a aromatizace smetany
Prvním krokem při přípravě klasické Creme Brulée je krátký ohřev smetany asi po dobu 30 vteřin maximálně na 120°C. V případě, že přidáváme vanilkový lusk zahříváme o něco déle - asi 20 minut, abychom voňavé látky co nejvíce vyextrahovali do smetany. V některý moderních receptech do smetany se k extrakci přídávají kromě valnilkového lusku ještě např. celá skořice, proužky citrónové nebo pomerančové kůry, nastrouhaný kokos, bobkový list aj. Přidané kousky těchto ingrediencí pak před dalším krokem vždy vyjmeme nebo scedíme. V případě, že používáme vanilovou esenci přidáváme ji až při krémování tj. v druhém kroku a k aromatizaci smetany varem s vanilkovým luskem tedy neprovádíme.

2.krok - Smíchání žloutků s cukrem třením a šleháním
Oddělíme žloutky od bílku a ve větší misce je rozšleháme a následně rozetřeme s cukrem na hladkou směs. Můžeme použít i kuchyňský robot, ale při malém počtu porcí je to zbytečné.

3. krok - Příprava vaječného krému
Vaječný krém můžeme připravovat šleháním na vodní lázni do konečného zahuštění(varianta 1) a nebo rozšleháním smetany a žloutkové směsi s následným dopečením kapalné směsi v troubě na konečnou krémovou konzistenci (varianta 2). Používá se i kombinace obou těchto kroků.
  • Varianta první - Příprava krému zahuštěním na vodní lázni
    Smetanu sundáme z ohně a ještě do teplé nalijeme za stálého míchání rozšlehané a rozetřené žloutky s cukrem. Doporučuje se přidávat horkou smetanovou směs do vaječné směsi pomalu. Nejlépe, když přidáme nejprve jednu naběračku horké smetany do vajíček a zamícháme. Teprve pak přidáme pomalu zbytek vyhřáté vaječné směsi a za stálého míchání. Nádobu kontrolovaně ohříváme a neustále mícháme.
    Příprava vaječného krému je obecně známa a jen připomínám, že nejbezpečnější k ohřevu je kontrolovatelná teplota vodní lázně. Máme jistotu, že teplota nepřesáhne teplotu bodu varu vody tj.100°C. Navíc ji můžeme případně rychle snížit přilitím určitého množství studené vody, kterou máme připravenou někde poblíž, nebo vhozením kostek ledu.
    Druhý, důležitým předpokladem úspěšného krémování je intenzivní nepřetržité míchání houstnoucí směsi. Konec krémování poznáme prakticky tak, že na vařečce vytažené z krému ulpí již souvislá vrstva tj. krém nestéká úprkem dolů a netrhá se. Pak máme hotovo a můžeme krém přemístit do misek ke zmrazení nebo někdy ještě i k dopečení!
  • Varianta druhá - Zahuštění krému pečením v troubě
    Vaječný krém většinou připravujeme v předem vyhřáté v troubě. U receptů na Creme Brulée se s tímto způsobem setkáváme nejčastěji. Je to pohodlnější, nebolí nás tolik ruka od stálého šlehání, míchání i regulace teploty v elektrické troubě je přesnější, ale často dochází k přepečení krému. Musíme si troubu vyzkoušet a čas individuelně stanovit.
    V tomto případě tedy vaječnou směs smícháme s teplou aromatizovanou smetanou. V případně, že použíjeme vanilkovou esenci přidáme ji v tomto kroku (odpadá aromatizace smetany v prvním kroku). Tekutou směs přecedíme do většího hrnce a sebereme s povrchu pěnu a bubliny. Naběračkou ji nadávkujeme do několika žáruvzdorných misek (6 - 8) nebo do jedné větší mísy.
    Nádoby plníme do 3/4 objemu a pak je položíme na hlubší plech s vodou (vodní lázeň) a vložíme do předehřáté trouby s regulovanou teplotou nastavenou na 150°C.
    V troubě misky ponecháme dokud krém na okrajích nezpevní, ale správně musí zůstat uprostřed stále mírně pohyblivý tj. musí být měkký a nepřevařený na sladkou smaženici.
    Obvyklá doba přípravy v troubě se pohybuje mezi 30 až 40 minutami. Konec pečení krému nejlépe poznáme tak, že do plechu krátce cvrnkneme a pozorujeme, zda se střed náplně misky zatřese (". . .je z toho poněkud nervózní - stejně jako my !"). Musíme počítat také s tím, že krém ještě při chládnutí poněkud "dojde"
    Hladina vodní lázně by měla sahat asi do poloviny misek a při plnění plechu vodou dáváme pozor,aby se voda nedostala do misek na povrch krému.

    karamelizace brulée 4.krok - Chlazení a zmrazení vaječného krému
    Směs z první varianty krémování na vodní lázni nalijeme do misek (někdy i hořčičných sklenic) a necháme je v lednici ochladit přes noc nebo i několik dní.
    Při druhé variantě v troubě upečený krém již v miskách máme, tak jej necháme pouze schládnout stále na vodní lázni na pokojovou teplotu a pak jednotlivé misky s krémem vyjmeme a také vložíme do lednice pořádně ochladit před dalším krokem - karamelizací.

    5. krok - Karamelizace - vytvoření glazé
    Asi dvě hodiny před podáváním dezertu misky s vaječným krémem vyjmeme z lednice. Povrch krému v každé misce osušíme, poprášíme rovnoměrnou vrstvou cukru nebo třtinový cukr raději protlačíme sítem, aby v něm nezůstaly hrudky a vložíme pod rozpálený gril nebo použijeme ke zkaramelizování cukru speciální kuchařský hořáček. Je důležité, aby tento krok byl rychlý a krém zůstal stále studený a jen měl na povrchu křehký hnědý karamelový krunýř. Tento krok je nejobtížnější.

    KATEGORIE RECEPTŮ
    Obecně lze recepty na Brulée rozdělit do tří kategorií:

    1. Původní klasické recepty
    - jsou více méně vzájemně podobné a liší se pouze nepatrně třeba rozdílným poměrem základních ingrediencí (cukr/smetana/žloutek) a částečně také použitým druhem smetany (např. může být použito šlehačky půl na půl), případně druhem cukru (pískový,jemný krystal, hnědý). Klasický recept údajně nepředepisuje vanilku. Ale bez vanilky si dnes již tento dezert vůbec nedovedeme představit. Takových receptů jsem našel opravdu jen velmi málo.

    2. Vylepšené varianty klasických receptů
    - vnášejí do pokrmu nové vůně i chutě. S nezbytnou vanilkou jsou do horké smetany extrahovány další voňavé ingredience a někdy i směsi koření. Například je doporučován přídavek: celé skořice, kousky citrónové nebo pomerančové kůry, kokosová drť, nebo bobkový list, jejich kombinace apod. Tyto ingredience se pak před dalším krokem z vaječného krému vyjmou (kůry) nebo scedí (kokosová moučka).
    K ozdobě povrchu hotového dezertu používáme čerstvé či kandované ovoce, jako jsou maliny, mango a nebo také směsi sušeného ovoce,oříšků aj.Často ovoce např. třešně či jiná ochucovadla (bílá a hnědá čokoláda, čokoládové konfety) položíme na dno misky a zalijeme krémem ještě před zapečením nebo ochlazením. Je to pak jistě příjemné překvapení pro hosta, když tam nějakou ukrytou dobrůtku nalezne. Tyto variace umožňují každému kreativnímu kuchaři vytvořit svůj vlastní a originální Creme Brulée.
    Puristé to opět neradi připouštějí.

    3. Upravené "light" recepty
    - kategorie receptů, ve kterých se jejich autoři snaží snížit kalorickou vydatnost, omezit nebo zcela vyloučit cholesterol odlehčenými - tzv. "light recepty". Jedná se zde většinou o záměnu tučné smetany za směs nízkotučného a sušeného mléka, výpomoc při krémování přídavkem želatiny, škrobů a náhradou žloutků celými vejci a nebo ještě dokonce různými vaječnými náhražkami např. jako je výrobek Egg Beaters nebo používané vegetariánské náhrady vajec, kdy např. 1 vejce = 2 lžíce kukuřičného škrobu = 2 lžíce bramborového škrobu = 1 lžíce lněných semínek + 1 šálek vody (rozmělnit) aj.

    TVORBA KARAMELOVÉ VRSTVY
    torch - hořák pro bruléeKaramelovou vrstvičku na povrchu vychlazeného vaječného krému vytváříme nejlépe pomocí speciálního hořáčku (blowstorch) a nebo pod rozehřátým grilem. Tento krok je to pro Creme Brulée typický a také jeho podstatným znakem, kterým se odlišuje od stejně zdobených vaječných krémů a např. jen posypaných karamelovou drtí.
    Povrch zmraženého vaječného krému vyjmutého z lednice pro jistotu raději otřeme, aby nebyl vlhký. Pak na povrch nasypeme lžičkou cukr, urovnáme ji prsty asi na 3 - 6 mm rovnoměrnou vrstvičku a ožehneme ji plamenem ve vzdálenosti asi 5 cm až 20 cm po dobu 30 vteřin až 2 minut, až zkaramelizuje. Pokud použijeme gril, tak je podle některých pramenů vyžadován příkon nejméně 1200 W a vzdálenost vrstvičky cukru se ohybuje od 10 až do 20 cm od topných těles grilu.
    Ožehneme a ihned podáváme.
    Je popsán způsob (Donna Hay), při kterém těsně kolem misek s ochlazeným až zmrazeným krémem rozložíme ledové kostky a vložíme je pod předehřátý grill asi tak na 1 - 2 minuty. "Blowtorch" - jsou chromované kuchařské hořáčky s rukojetí pro pohodlné uchopení. Jsou vynikající nejen pro přípravu nejen Créme Brulée, ale také např. k otavování sýru, přípravě jablečného dezertu "Tarte Tatin" aj. Opakovaně plnitelné nádržky umožňují (dle typu) provoz po dobu 60 až 120 minut. Zdrojem regulovatelného plamene je většinou plynný butan nebo propan-butan.

    Poznámka DDK:
    Pokud nemáme hořáček, případně navíc náš gril není dost výkonný a nedaří se nám vytvořit na povrchu krému stejnoměrnou vrstvu kůrky z karamelového cukru, vyzkoušíme místo sypání třtinovým hnědým cukrem alternativní metodu dle Mary Berry:
    Připravíme karamel jako na karamelový krém tj. do pánve se silným dnem nasypeme 90 g krystalového cukru, přidáme 3 lžíce vody a zahříváme, až se cukr rozpustí. Uvedeme do varu a bez míchání(!) vaříme až sirup dostane světlou zlatohnědou barvu. Odstavíme z ohně a rychle přelijeme povrch vychlazeného vaječného krému tekutým karamelem. Sirup se okamžitě změní v tvrdý karamel. Necháme stát 3-4 hodiny v chladničce, aby karamel trochu změkl. No a tak tento krok elegantně obejdeme s téměř stejným konečným výsledkem.


    RECEPTY:
  • Klasický Creme Brulée bez vanilky - na vodní lázni
  • Klasický Creme Brulée s vanilkou - pečený
  • Creme Brulée s čokoládovým likérem - pečený
  • Creme Brulée dle Mary Berry
  • "Light" recepty Creme Brulée s malinami, nízkotučný a cappucino

    ODKAZY
    Na internetu nalezneme hodně stránek s recepty na "CREME BRULÉE" a obdobný "CREMA CATALANA"některé stránky zde uvádím:
  • Debbie´s Puente Creme Brulée Page
  • Pamela Lanier's Bed and Brekfeast
  • Home Cooking
  • Parker House Inn
  • Crema Catalana
  • Crema Catalana von Marion aus Spanien

    DOBROU CHUŤ !

    nahoru

    ZPĚT do kapitoly
    ZPĚT do SLADKÉ KUCHAŘKY
    HOME
    [CNW:Counter]