ZPĚT NA VÝBĚR RECEPTŮ RŮZNÝCH VÁNOČEK
Základní předpis na vánočku
(Olga Davidová: Vánoční pečivo", Sešity domácího hodpodaření, sv.47, str.22, Práce Praha, 1984)»Zatímco sladká pečená vánočka patří na český štědrovečerní stůl už od 16. století, dnes populární kapr se k ní připojil až v období mezi první a druhou světovou válkou. Naši předkové měli pro vánočku celou řadu krajových názvů – štědrovka, štědrovice, štědrovečernice, calta, húska, ceplík, pletanka, pletenice, či štráfka. Jako první dostával po nakrojení vánočky plátek hospodář na znamení budoucí štědré úrody obilí. Staročeskou tradicí býval i zapečený penízek, jehož nálezce měl být v nadcházejícím novém roce zdravý jako rybička.«
Suroviny:
Na těsto:500 g polohrubé nebo hladké mouky70 g cukru50 g tuku1 žloutek20 g droždí1 rovná lžička soli200 - 300 ml mlékacitrónová kůravanilkavejce na potření
Postup přípravy:Do mísy prosijeme mouku a sůl, v polovině mléka (asi 100 ml) rozpustíme cukr a rozdrobíme do něho droždí.Jakmile droždí nabude, rošleháme do mléka vejce, vlijeme do mísy s moukou.Přidáme rozpuštěný tuk, citrónovou kůru, vanilku a vypracujeme tuhé těsto; tuhost těsta řídíme zbytkem mléka.Dobře propracované těsto vyklopíme na vál a ještě dále propracujeme rukama.Z těsta uděláme bochánek, posypeme moukou a přikryjeme ubrouskem a necháme kynout 2 až 3 hodiny v teple anebo v chladu 8 až 10 hodin (přes noc, ale pozor, nesmí zmrznout!)Vykynuté těsto jemně prohněteme a rozdělíme na zvolený počet pramenů (8, 7, 6, 4).
Pletení vánočky ze sedmi pramenů:Ze tří trochu větších pramenů upleteme copánek, přeneseme na plech a rukou zploštíme hřbetem ruky a pomažeme vajíčkemDruhý copánek ze tří menších pramenů a přiložíme na první a z posledního dílu uděláme delší váleček, který přetáhneme přes oba předešlé pletence.Vánočku propíchneme kolmo podélně špejlemi a necháme vykynout.Vykynutou potřeme vejcem a dáme do vyhřáté trouby péci, troubu neotvíráme dřív než za půl hodiny, abychom vánočku nesrazili.
Pletení vánočky:
Pletení vánoček ze 6 pramenů můžeme shlédnout na video záznamu, které nám laskavě zaslal a dovolil uveřejnit na DDK pan Petr Fišer - spolumajitel podniku "Pekárna Studénka - Fišer a synové spol. s r.o." Na stránkách firmy, kromě zmíněného videa, se můžeme blíže seznámit s provozovnou, výrobním programem včetně novinek. Je zde také uveden, kromě řady profesionálně oveřených receptů na různé druhy pečiva (5 druhů) a chlebů (8 druhů), recept na vánočku, navíc s doprovodnými fotografiemi pletení vánočky z šesti pramenů
(klikni vlevo: logo firmy/Recepty/Vánočka).