Třená bábovka dvoubarevná - základní předpis
(Jitka Rákosníková, redaktorka časopisu Apetit, z přílohy LÉTO deníku Dnes, červen 2006, česká kuchyně)Třená bábovka - mně i dnes svým vzhledem a vůní připomíná nedělní podzimní večery dávného dětství, kdy k nám odpoledne, tak kolem páté, přišla občas návštěva. Mramorovaný zázrak stál, s bílým popraškem na povrchu jako Kilimandžáro, uprostřed kulatého stolu našeho příjímacího pokoje. Skulinami dveří pronikaly obláčky válečné kávy s předstíranou vůní. Pak odtud již přes zavřené dveře ozývaly, tu živé, tu zase tlumeně, hlasy hovoru dospělých. My děti, jsme tam nebyly. Dostaly jsme svůj díl nadýchané sladkosti na jiném místě. V tom "nóbl" pokoji se totiž povídalo o tom čemu jsme ještě tolik nerozuměly: o dění v našem nacisty okupovaném městečku, rychle blížící se frontě, obavách z poválečného uspořádání a o tom zda a jak všechno ve zdraví přečkáme. Bylo to tehdy v Buchlovicích. Občas k nám přicházeli na kafíčko: starší a už až do konce života svobodná učitelka Anna Böhmová, staromládenecký pan učitel Otisk, stále optimistický učitel Ryška a často dobrácký a moudrý místní kovář Inocenc Ryška. Vraťme se však od dávných vzpomínek zpět k našemu pečivu. Třené těsto dalo název celé skupině těst na různá pečiva. To proto, že se v první fázi začíná úsilovým třením másla s cukrem např. kovovou metlou, stále . . až do zpěnění hmoty. Dříve se naše maminky toho dočkaly až za drahnou dobu (min. za 30 min.), byla to dost dřina. Dokonce platila i zásada, že se musí třít stále stejným směrem. Dnes, kdy již máme k výpomoci různé elektrické míchací strojky a tak nám to jde rychleji, a při mísení na směru vůbec nezáleží; prý to byla jen pověra. Spíše než na délce tření záleží na stejné teplotě jednotlivých surovin a na počtu obrátek v případě použití kuchyňkého mísiče. Tření je tady moc důležité, protože jeho prostřednictvím vháníme do směsi vzduch, který se při pečení uvolňuje, moučník nadouvá a ten je pak kyprý. Svou rukou k dílu často přispívá prášek do pečiva a zvláště zlehounka zamíchaný sníh z bílků, který je přece plničký uzavřeného vzduchu. Je to kypření natřetí.
Suroviny:
125 g změklého másla + trocha na vymazání formy140 g moučkového cukru2 sáčky vanilkového cukru2 vejce - žloutky a bílky oddělíme zvlášťnastrouhaná kůra 1 citrónu200 ml mléka300 g polohrubé mouky (prosijeme) + trocha na vysypání formy1 sáček prášku do pečiva2-3 lžíce mletého kakaa holandského typu nebo tzv. "kakao na pečení"moučkový cukr na poprášení
Postup přípravy:Máslo vložíme do mísy spolu s moučkovým a vanilkovým cukrem, vařečkou (až půl hodiny) nebo metlami elektrického šlehače (2-3 minuty) směs třeme či šleháme, aby se spojila ve stejnorodou napěněnou hmotu.Do této hmoty za stálého šlehání zapracujeme žloutky, kůru z dobře pod teplou vodou omytého citrónu a po lžících vlažné mléko; trochu mléka necháme stranou na rozpuštění kakaa a nakonec přidáme větší část mouky. Zbylou mouku promícháme v jiné misce s práškem do pečiva.Metly šlehače nejdříve důkladně omyjeme v horké vodě se saponátem (nesmí být ani trochu mastné !), neboť jimi budeme šlehat bílky, které vyšleháme na sníh v naprosto čisté nemastné plastové nebo skleněné nádobě.Pro jistotu můžeme nádobu ještě vytřít citrónem, abychom ji opravdu případné mastnoty zbavili.Do misky vložíme bílky a spolu s metlami je na chvíli vložíme do ledničky, poněvadž všechny pomůcky i suroviny by měly mít stejnou teplotu.Je také známo, že studené bílky se snadněji vyšlehají a ještě tomu pomůže i přidat špetičku soli.Pak vnoříme do bílků metly a šleháme, dokus nezískáme nadýchaný tuhý sníh, který vytváří po vytažení metel neohýbající se špičky.Sníh stěrkou opatrně zatřeme do těsta spolu se zbylou moukou smíchanou s práškem do pečiva.Formu na bábovku po celé ploše vymastíme máslem, nezapomeneme na všechny kouty a záhyby, poprášíme moukou a její přebytek vysypeme.Kakao rozmícháme v mléce a těsto rozdělíme na dva stejné díly z toho jeden díl promícháme s kakaem a získáme tmavohnědé těsto.Světlé a tmavé těsto lijeme střídavě do formy a zde je lžící jen lehce promícháme, aby vzniklo kýžené mramorování. Formu plníme jen asi ze dvou třetin, protože těsto během pečení vyběhne.Pak formu s těstem postavíme na plech a vložíme do předehřáté trouby na 180°C, kde těsto stejnoměrně pečeme.Nechceme, aby se těsto ve výdutích a prohlubních formy připálilo a bábovka dokonce měla tzv. "zákalec" neboli "brousek".Pečeme zhruba 40 až 45 minut, aby bábovka na povrchu krásně zezlátla.Po upečení necháme bábovku asi pět minut ještě v troubě, pak ji vyndáme a ještě ve formě postavíme na mřížku a vyklopíme ji, až když vychladne a nakrájíme na 18 až 20 plátků.
ZPĚT do kapitoly
ZPĚT do SLADKÉ DDKHOME