Čínské maso pěti vůní
(Thang Jüngling, Laděna Štíbrová: "Domácí čínská kuchařka", z Obrazové kuchařka Panoramy, 1988, čínská kuchyně)Maso pěti vůní - je studený pokrm čínské kuchyně. Může být připraveno z hovězí kližky, z vepřového jazyka, hovězího srdce, jater a to jak jednotlivých druhů samostatně nebo v libovolných kombinacích. Místo větších kusů hovězí kližky můžeme vařit i malé špalíčky velké asi jako moravští vrabci. Voňavé kousky masa se pak mohou přikusovat k vínu jako jednohubky. Jako koření můžeme použít i jinou směs, než je uvedena v receptu; řídíme se osobní chutí, zkušeností a fantazií. Je výhodné najednou připravit větší množství masa a uvařené je uchovat v mrazničce.
Suroviny:2 kg hovězí kližky12 lžic krupicového cukru1 lžíce oleje1 lžíce mleté skořice3 lžíce soli2 lžičky kmínu1 lžíce práškového nebo strouhaného oddenku zázvoru2-3 hřebíčky2 - 3 bobkové listy3 hvězdičky badyánu
Postup přípravy:Hrnec (může být tlakový) rozehřejeme a na dno nalijeme lžíci oleje. Do horkého oleje přidáme dvě lžíce cukru a za stálého michání připravíme tmavě hnědý karamel. Když se z karamelu začne kouřit, hrnec odstavíme z ohně a vložíme do něho maso podélně rozdělené na jednotlivé svaly, delší svaly překrojíme napříč. Maso zalijeme teplou vodou tak, aby bylo ponořeno, osolíme, přidáme zbylý cukr a všechno koření. Koření můžeme zašít do gázy a vložit je do hrnce pohromadě podobně jako bouquet garni. Hrnec uzavřeme pokličkou a vodu přivedeme k varu, ihned oheň zmírníme a zvolna vaříme asi 3 hodiny, nebo až je maso měkké. Po uvaření necháme maso v nálevu vychladnout a uložíme do chladničky. Před podáváním je krájíme na tenké plátky až druhý den, kdy je dostatečně ztuhlé. Plátky masa podáváme na míse obložené zeleninou, případně je vhodně doplněníme strouhaným křenem.Pokud je nálev málo kořeněný, můžeme k masu podávat pikantní omačku připravenou z 1/2 dílu octa, 1/2 dílu vody, 1 dílu sójové omáčky a podle chuti lisovaným stroužkem česneku.
nahoru
ZPĚT do kapitolyHOME