"Jak můžeme péci svůj denní chléb bez ohně, Mistře?" ptali se někteří v úžasu.
"Učitel spravedlnosti" pravil:
"Nechť andělé Boží připravují váš chléb. Navlhčete pšenici, do které anděl vody vstoupí.
Pak ji ponechte na vzduchu, aby anděl vzduchu ji obejmul.
A ponechte ji tak od rána do večera na slunci, aby anděl slunečního svitu mohl k ní sestoupit.
A požehnáním těchto tří andělů probudí se pšeničné zrno k životu a brzo začne klíčit.
Pak zrní rozemelte a udělejte tenké placky, jak to dělali vaši předkové, než přišli z egyptského otroctví.
Dejte je pod slunce při jeho východu a když vystoupí nejvýš na nebesích, obraťte je na druhou stranu, aby anděl slunečního svitu je mohl opět obejmout a ponechte je zde až do slunce západu".
(Dead Sea Scrolls:
"Gospel of Peace", kniha první, str. 37)
Esejský - essenský chléb IISuroviny:6 šálků naklíčené tvrdé pšenice ("Triticum durum Desf.")10 šálků vodycelozrnná mouka (podle potřeby)1 lžíce olivového oleješpetka mořské soli1/2 lžičky kmínu1/2 šálku oříšků nebo mandlí (nejsou nutné)
Postup přípravyNaklíčenou pšenici (viz výše) zpracujeme s vodou na kaši, k tomu přidáváme určité množství celozrnné mouky, až se vytvoří nelepivé chlebové těsto. Trocha oleje, špetka mořské soli a trochu kmínu doplní chuť a konzistenci těsta.Pokud chceme přidáme oříšky nebo mandle.Těsto vyválíme na tenké placky (ne víc než 0,5 cm silné, mající 15-20 cm v průměru) a případně srolujeme. Pečeme (skoro sušíme) v troubě 3-4 hodiny při 40-50 °C.Troubu necháme raději pootevřenou, aby mohla ucházet pára.Tento recept může být v současné době chuťově jakkoliv pozměněn přidání
ovoce, rozinek oříšků, semínek aj.
nahoru
Poznámky DDK:
1) Essejci - mohli péct svůj chléb na horkých kamenech pouště rozpálené sluncem, ale to v naších klimatických podmínkách doposud nemůžeme. Pečením v troubě při teplotě nad 120°C bychom zničili většinu enzymů "pracně" získaných naklíčením pšenice. Pečení delší než 2 hodiny se nám bude zase zdát asi dlouhé. Zachování všech enzymů však dosáhneme jen pečením při velmi nízké teplotě kolem 50°- 70°C asi po dobu asi 3-4 hodin. Pokud máme čas a trpělivost, tak to sobě i chlebíčku dopřejme! V současných receptech se setkáme z různými doporučenými teplotami pečení k dosažení pevného povrchu pevný a pružnosti textury: např. 121°C po dobu 2-3 hodin nebo nejlépe za občasného vlhčení povrchu při teplotě 70-90°C po dobu 12 až 24 hodin.
2) Halacha – znamená hebrejsky chodit, kráčet, neboli tj. jít určitým způsobem. Postupně nabývala významu zvyku, obyčeje, mravu, předpisu, ustanovení. Je to v podstatě celkový souhrn židovského náboženského práva (13 přikázání) a pozdějšího talmudského a rabínského práva, jakož i zvyků a tradic.
3) Rozdíl mezi ezechielským a esejským chlebem
a) Ezechielský chléb - biblický chléb je kynutý upečený s čerstvě namleté mouky ze zrn 4 druhů obilí a semen 4 druhů luštěniny, které nejsou naklíčená. Na Internetu můžeme vyhledat na hotové moučné směsi k pečení ezechielského chléba. Lze je objednat nebo v určitých prodejnách koupit. Také je prodáván chléb upečený, někdy pod jiným názvem.
b) Essejský chléb nebo essenský - je v podstatě nekynutá silnější placka již pekli asketičtí mniši, z mouky smíchané převážně z mleté naklíčené pšenice. Klíčením zrno nabývá řadu prospěšných nutričních vlastností, např. škrob se mění v jednoduchý cukr. Chléb je téměř "pečený" při nízké teplotě, aby si zachoval všechny prospěšné vlastnosti naklíčených zrn. Sekta essejců žila v Judejské pouští, museli zde přežít a mohli využít přírodní "pekárnu" – slunce a žhavý písek.
Pšenice tvrdá ("Triticum durum Desf.") - vznikla z kulturní pšenice dvouzrnky. Zrno se vyznačuje obsahem pevného tuhého lepku, který není vhodný pro pečení chleba a pečiva, protože vytváří malý objem pečiva. Hlavní využití je pro výrobu těstovin. Pěstuje se hlavně na jihu Evropy a vyrábí se z ní hrubá mouka semolina (např. pro italské těstoviny), dále kus-kus, bulgur,speciální dietní chleby aj.
nahoru
ZPĚT do kapitoly
HOME