Biblický ezechielský chléb - Ezekiel Bread

Ezechiel, Ezekiel, Hezekiél, Jechezké - Ezechielovoje jméno vyjadřující v překladu "Bůh je silný" nebo "Bůh posilňuje národ sklíčený". Jmenovaný byl knězem, synem Buzího (Ez.1.3). Žil za panovaní babylonského krále Nabuchodonosora, který vládl v období let 605 – 561 p.n.l. Tento babylonský vládce zaútočil na júdský Jeruzalém a po jeho druhém dobytí (16. března 597) byl deportováno mnoho Židů (král s harémem spolu s 10. tis. občanů) do babylonského zajetí. Mezi nimi byl i Ezechiel, kde žil se svými soukmenovci u řeky Chobaru. Ezechiel těmto vystěhovaným Židům velmi výrazně a názorně předváděl, že Jahve má stále nárok na svůj lid i mimo jeho dávná sídla, a že i v Babylonii je nutno ctít Hospodina a nepodléhat babylonskému modlářství. Když mu bylo třicet let, tj. v pátém roce vyhnanství, se mu zjevil Hospodin a povolal ho za svého proroka, a pak promlouval jeho ústy k lidu Júdey a Izraele. Ezechiel"Zůstal prorokem až do 27. roku svého vyhnanství. Co do obsahu srovnávají se jeho proroctví s proroctvími souvěkého Jeremiáše prohlášenými v Jeruzalémě. Je považován za jednoho ze čtyř velikých proroků Starého zákona. Ezechiel předpověděl pád Judey i návrat Židů ze zajetí. Jeho proroctví jsou plná tajemných symbolů. Byl prý zabit ve vyhnanství jedním judským knězem, když mu Ezechiel vytýkal modlářství. Je pohřben v dědince Manr, nedaleko Bagdádu. V církvi katolické se slavila jeho památka jako svatého 10. dubna. Z jedním příkazů Hospodina mu byl dán úkol názorně předpovědět Židům budoucí zkázu města, jeho osud a nastávající bídu. Měl, mimo jiné, upéci výživný chléb z mouky na základě luštěnin a obilnin, potřebný k přežití. Ezecchielský chléb je jedním z nejspecielnějších receptů v písmu svatém. Z Bible je zřejmé, že tento chléb nebyl myšlen jako pochoutka při slavnostních příležitostech, ale jako životně důležitý pokrm připravovaný během obléhání města Babyloňany. Věřícími je proto tento chléb pokládán "za matku všech chlebů" a je tradičně je pečen o půstu.
Biblický ezechielský chléb
»Prorok Ezechiel - znovu vidí Hospodinovu slávu a dostává příkaz, aby vlastním příkladem lidu důrazně předvedl jeho budoucí úděl: bude spoután, má oněmět, naznačí bídu v obleženém městě (chléb) i pohromu, která všechny postihne. Hospodin mu pravil: " . . .
7 Pak zaměříš k obležení svoji tvář a svou obnaženou paži a budeš proti němu prorokovat.
8 A já tě svážu provazy, takže nebudeš s to obrátit se z boku na bok, dokud neskončíš dny svého obléhání.
9 Vezmi si pšenici a ječmen, boby, čočku i proso, a špaldu, a nasyp to vše do jedné nádoby, abys sobě nastrojil z toho pokrmu podle počtu dnů, v nichž ležeti budeš na boku svém. Za tři sta a devadesáte dnů jísti jej budeš.
10 Pokrm, který budeš jíst, bude vážit bude dvacet šekelů na den; budeš jej jíst vždy v jistý čas.
11 I vodu budeš jíst odměřenou, šestinu hínu budeš jíst vždy v určitý čas. 12 A pokud budeš chtít jíst ječný podpopelný chléb, upečeš si jej před jejich očima na lidských výkalech.
13 Právě tak budou Izraelci jíst svůj pokrm nečistý mezi pronárody, kam je zaženu.
14 Namítl jsem: „Ach Panovníku Hospodine, já jsem se nikdy neposkvrnil; od mládí až do nynějška jsem nejedl zdechlé či rozsápané zvíře, ani jsem nedal do úst závadné maso.
15 Řekl mi: "Pohleď dovoluji ti použít kravinců místo lidských výkalů; na nich připravuj svůj pokrm".«

(Bible, prorocká kniha Ezechielova, kapitola 4: "Tři znamení pro Jeruzalém", verše 7 až 15).
Ezechielský chléb Suroviny:
Na mouku:
  • 2 1/2 šálky pšeničného zrna
  • 1 1/2 šálky špaldy nebo žita
  • 1/2 šálku ječmene
  • 1/2 šálky prosa
  • 1/4 šálku sušené čočky (preferovaná zelená)
  • 2 lžíce sušených velkých bílých fazolí (great Northern beans)
  • 2 lžíce sušených ledvinovitých červených fazolí (Kidney Beans)
  • 2 lžíce sušených fazolí pinto (pinto Beans)
    Na kvásek a těsto:
  • 4 šálky vlažné vody (45°C)
  • 1 šálek medu
  • 1/2 šálek olivového oleje
  • 2 balíčky (7 g) čerstvého droždí
  • 2 lžíce soli

    Postup přípravy:
    Příprava kvásku:
  • Do velké mísy odměříme vodu, med, olivový olej, a kvasnice.
  • Ponecháme 3-5 minut odpočinout.
    Umletí mouky a příprava těsta a pečení:
  • Velmi dobře promícháme zrní a fazole a umeleme vše na vhodném mlýnku na mouku.
  • Čerstvě mletou mouku a sůl přidáme do směsi s kvasnicemi (kvásku) a velmi dobře mícháme 10 minut až se začnou tvořit bubliny.
  • Když je těsto dobře promícháno, tj. stejně jako je těsto na současný chléb, vložíme je do dvou vymazaných forem 10 x 5x 3 nebo do jedné formy 23 x 13 x 8 cm (např. formy na piškot).
  • Těsto ponecháme ještě kynout na teplém místě asi 1 hodinu nebo až dosáhne na okraje formy.
    Pečení chléba:
  • Chléb pečeme v předehřáté troubě při 175°C po dobu 45 až 50 minut nebo až je povrch zbarven dozlatova.
  • Získáme velmi nasládlý, vlhký chléb podobný koláči. Pro tradičnější variantu lze použít kombinace obilnin jako např. v "The Beckers Bread a Roll recipe". V tomto receptu je zaměněno 7 šálků mouky za 9 šálků mouky z výše uvedeného receptu. Můžeme rovněž přidat ovoce a ořechy nebo použít získanou mouku v jiných oblíbených receptech. Spojení zrna a fazolí vytvoříme směs s kompletní nám potřebnou bílkovinou.

    Poznámky DDK:
    Chléb zmíněný Bibli - který byl Bohem přikázán péci proroku Ezechielovi vypočítává jen tehdejší suroviny, které se musí použít. Byly tehdy všem dostupné a jsou jak dnes víme z robzorů i velmi výživné (viz ukázka výše, verš 9 a 10). Recepty, podle kterých se dnes tento chléb pečeme jsou již výtvorem dalších generací, které přesto stále respektují použití čtyř druhů obilnin a luštěnin. Boby uvedené mezi surovinami byly na hrazeny třemi druhy fazolí. Fazole totiž přivezli Španělé z Jižní Ameriky až v 16. století a Starý svět je neznal. Jiné druhy fazolí např. z Asie (Indie) a jihovýchodní Asie byly tehdy ještě nedostupné. Proto mezi původními surovinami nefigurují.
    Odměrné jednotky: hín = asi 6 litrů; šekel byl dvojitý: lehký = asi 8 g a těžký = asi 16 g
    Pro období půstu - byl chléb dělen na 8 dílů o hmotnosti rovné 230 g (0,5 libry) za kus. Pak každý den je pojídána polovina a k tomu je vypito 900-1000 ml vody.

    Poznámky k surovinám:
    Bílé fazole, a. White Beans, Navy Beans, Pea Beans, haricots
    - jsou oblíbené v Británii a USA, kde jsou používané do řady pokrmů jako jsou např. "opečené fazole" a polévky. Tyto fazole zahrnují druhy: "Great northern beans", "Robust", "Rainy River", "Michelite", "Sanilac". Jinými bílými fazolemi jsou "Cannellini", které jsou velmi oblíbené ve Střední a Jižní Itálii a dále „Great Northern beans“, které figurují mezi luštěninami v uvedeném našem receptu.

    Fazole strakaté; a. Pinto Beans, Painted Bean; šp. Frijol pinto
    - dostaly jméno podle kropenaté slupky ("pinto" = kůň grošák). Jsou hodně rozšířené ve Spojených státech a Severovýchodním Mexiku. Středně velké pinto bean jsou odrůdou, která je ve Španělsku označena výrazem „barevné" či"malované“ ("painted."). Nahnědlé, s temně hnědým jako by postříkaným zbarvením, během vaření zvolna a rovnoměrně blednou, až do béžova či růžova ke konci vaření. Snad proto jsou tak oblíbené v Mexiku, kde jsou vařeny s limetkou, chilli a pivem. Fazole pinto jsou podobné "kidney beans" (viz níže) a ostatním členům fazolí druhu „Phaseolus“.

    Ledvinovité fazole; a. Kidney Beans; hindu a pandžáb. Rajma; tamil. Karamani, Karamari
    Jsou fazole mají červenou slupkou a a tvarem a barvou připomínající ledvinu. Jsou známé také jako "červené fazole" (red bean), avšak mohou být v receptech zastoupeny i jinými druhy červených fazolí. Red kidney jsou nedílnou součást kuchyně severních a jižních oblastí Indie. Jsou významné svými vynikajícími svými dietetickými vlastnostmi, neobsahují cholesterol, jsou dobrým zdrojem draslíku, obsahujk poměrně menší množství železa a vápníku. Nutričně jsou velmi podobné bramborům, avšak mají jen střední obsah uhlovodanů.

    Špalda, špaldová pšenice; a. Spelt; n. Dinkel; lat. Triticum aestivum var. Spelta
    - prastará odrůda pšenice výjimečná svým prospěšným složením i zajímavou ořechovou chutí. Obsahuje vysoký podíl bílkovin (17%),tuk s vysokým obsahem nenasycených kyselin (2,5%), sacharidy (68%), minerály (hořčík, vápník, draslík, fosfor, zinek) a vitaminy především skupiny B (thiamin - B1, riboflavin - B2 a také niacin - B3). Ve výrobcích je výborně stravitelná, nevyvolává alergie a nezatěžuje trávení. Výrobky ze špaldy jsou: celozrnná špaldová mouka, kernotto a špaldový bulgur. Další podrobnosti viz v "Lexikonu DDK"
    .
    nahoru

    Poznámky DDK:
    2)Suroviny - uvádím včetně názvů v jiném jazyku (nejčastěji v angličtině), což umožní čtenáři najít patřičný odkaz na Internetu-Googlu, včetně ilustračních obrázků.

    3) Rozdíl mezi Ezechielským a esejským chlebem - je podstatný:
    a) Ezechielský chléb - je kynutý upečený s čerstvě namleté mouky ze zrn 4 druhů obilí a semen 4 druhů fazolí, které nejsou naklíčená. Existují i dnešní verze receptu, ve kterých autoři zrna klíčí; i když tím nic nepokazí (naopak), ta lze jen konstatovat, že nejde již o původní biblickou formulaci ezechielského chleba (recept viz níže). Na Internetu můžeme vyhledat na hotové moučnou směs k pečení ezechielského chléba. Lze ji objednat nebo v určitých prodejnách koupit. Také je nabízen chléb již upečený.
    b) Esejský chléb nebo Essenský - je nekynutá placka z mouky smíchané převážně z mleté naklíčené pšenice a celozrnné mouky. Klíčením zrno nabývá řadu prospěšných nutričních vlastností. Chléb je sušený při nízké teplotě, a tím si zachová všechny prospěšné vlastnosti použitých surovin. Esejci žili v pouští, museli zde přežít a využili k tomu přírodní "pekárnu" – slunce a žhavý písek.
    nahoru

    Ezechielský chléb s klíčky
    »Ezechielský chléb s klíčky" - je již moderní verze receptu, kde jsou semena části obilí a luštěnin naklíčena. Již neobsahuje špaldu, která není tak snadno k dispozici. Mnozí autoři se domnívají, že tento chléb "mohl být" i tenkrát připraven z naklíčených semen. Variantu takového receptu zde uvádím na dokreslení způsobu jakým může být původní biblický recept měněn a přizpůsobován našim podmínkám a choutkám. Proti jistě vylepšeným nutričním vlastnostem nelze však nic namítat, jen chci naznačit, že zde nejde o původní "biblický" chléb.
    Ezechielský chléb-komerční Suroviny:
  • 3/4 šálku zrní pšenice
  • 1/8 šálku cizrny
  • 1/8 šálku čočky
  • 1/4 šálku prosné mouky
  • 1/4 šálku ječné mouky

    Postup přípravy:
  • Naklíčíme pšenici, cizrnu a čočku postupem jak je popsáno u receptu na esejský chléb.
  • Naklíčené zrna rozmělníme opět v mlýnku na maso nebo v kuchyňském mixeru. Rozmělněná naklíčená zrna smícháme s prosnou a ječnou moukou (proso a ječmen není snadné klíčit).
  • Těsto rozdělíme na 5 až 6 dílů a z každého vytvarujeme placaté bochánky.
  • Položíme je na olejem vymazaný plech a pečeme 2 hodiny v troubě předhřáté na 90°C.
  • Povrch ještě postříkáme vodou k snadnějšímu uchování vlhkosti pečiva.
  • Pak chleby obrátíme a pečeme ještě dalších 1,5 hodiny při teplotě 120°C.
    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]