Lángos - základní recept na maďarské langoše (Arnikó Gergely: "Culinaria Hungaria", Culinaria Könemann, Cologne 1999, maďarská kuchyně)
Lángos - je maďarský název pro placku (lángoš), která je připravována z těsta nastaveného brambory. Původně byly pečeny ze zbytku chlebového těsta, které zůstávalo v díži ve dnech rodinného pečení chleba. Lángoše byly vždy pečeny vpředu pece, hned za dvířky nedaleko plamene ("láng"). V den pečení chleba představovaly pro celou rodinu vítanou snídaní. Lángos posypaný smetanovým sýrem, . . . no to byla velká pochoutka. Ale časy se změnily a dnes již jen málo domácností peče vlastní chleba. Lángos dělaný z chlebového těsta je v současnosti nabízen pouze při vzpomínkových slavnostech historického rázu. V domácnostech jsou ale s oblibou připravovány k večeři lángoše z těsta nastavovaného brambory (viz recept níže), jsou zapíjeny čajem nebo svařeným vínem. Lángos je nejoblíbenéjším jídlem Maďarů na cestách mimo domov, neboť je to nejlacinější, rychlé a dobré jídlo vhodné tzv. "do ruky". Stánky s lángos nalezneme tam, kde je shromážděno více lidí - na týdeních trzích a výstavách, ve stáncích podél cest a pobřeží, nikdy nechybí při žádných turistických atrakcích.
Suroviny:
150 g horkých moučných brambor, uvařených ve slupce
30 g čerstvých kvasnic
3 lžíce práškového cukru
400 ml (1 2/3) šálku mléka
400 g (3 1/3 šálku) mouky
3 1/2 lžíce oleje
sůl
olej na smažení (fritování)
Postup přípravy:
Kvasnice a cukr rozpustíme ve 100 ml (1/2 šálku) vlažného mléka. Směs necháme na teplém místě asi během 10 minut vzejít na kvásek.
Mezitím oloupeme brambory a ještě horké je rozmačkáme na kaši.
Do mísy prosijeme mouku, do středu hromádky uděláme dolík a nalijeme sem zbytek vlažného mléka a vzejítý kvásek. Ještě přidáme brambory, olej a pak usilovně hněteme až vznikne hladké těsto. Během hnětení těsto malinko posolíme.
Vypracované těsto poprášíme moukou, mísu zakryjeme utěrkou a postavíme na teplé místě.
Počkáme až těsto asi během jedné hodiny nakyne na dvojnásobný objem.
Do hlubší pánve nalijeme olej, aby jeho vrstva byla asi 6 cm silná. Pak z těstá odtrháváme kousky, vytvoříme vždy placku asi 2 cm silnou.
Placku fritujeme v horkém oleji (pozor! - pánev nezakrýváme!) dozlatova. Pak ji obrátíme a usmažíme ještě z druhé strany a dochutíme solí.
Podáváme horké, tak lángos chutná nejlépe. Porce můžeme ještě ochutit kyselou smetanou a potřít česnekem. Budou delikátní.
Poznámka DDK: Oblíbené obměny základního receptu:
Lángos s čerstvým koprem - zploštíme těsto v ruce dlaní a posypeme povrch jemně nasekaným čerstvým koprem. Přehneme na poloviny, vytáhneme okraje opět do kulatého tvaru a usmažíme v oleji.
Lángos s brynzou - vytvoříme malinko tlustší placku, do jejího středu nadrobíme kousky brynzy velikosti ořechu, pak přeložíme na poloviny a usmažíme v oleji.
Lángos s čerstvým koprem a brynzou - brynzu ochutíme smícháním s čerstvě nasekaným koprem a pokračujeme jako při předchozím způsobu.
Lángos s uzeným masem, varianta I - uvařené nebo syrové uzené maso z kýty umeleme, smícháme s kyselou smetanou. Do středu placky umístíme 1-2 lžičky této směsi, přehneme napůl a usmažíme.
Lángos s uzeným masem, varianta II - v základní receptu nahradíme mléko vývarem po uzeném mase. Domácí uzené maso bývá hodně slané, proto ho nezapomeneme před vařením důkladně vymáčet v tekoucí vodě, aby nebyl vývar příliš slaný. Přímo do těsta zapracujeme malé množství nasekaného uzeného masa.
Lángos se zelím s flíčky - na másle (2 lžíce) zkaramelizujeme trošku cukru (1/2 lžičky), přidáme nakrájené bílé zelí (500 g) a spolu osmahneme a dobře ochutíme pepřem (1/2 lžičky). Do zelí zamícháme uvařené flíčky (200 g). Směs nazývanou"káposztás kocka" naneseme na placku, kterou přehneme napůl a opět usmažíme v oleji.